cukier odchudzanie

W obecnych czasach wiele osób zmaga się z problemami dotyczącymi utrzymania odpowiedniej wagi. Jest to przede wszystkim efekt tego, że ogólnie dostępne jedzenie jest pełen tłuszczy, cukrów oraz różnego rodzaju konserwantów.

Wskazówka: Sprawdź też artykuł o Slimberry na odchudzanie!

Co więcej, tego typu dodatki bardzo często sprawiają, że żywność taka jest bardzo smaczna, co zachęca do jej częstego spożywania. Oprócz tego w wielu przypadkach jedzenie takie jest bardzo tanie, a każdego dnia w sklepach pojawiają się też nowe promocje. Nietrudno jest zatem uświadomić sobie, że odchudzanie w obecnych czasach jest wyjątkowo trudne.

Jeszcze trudniej jest porzucić cukier, który jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych składników, jakie można znaleźć w żywności, gdzie służy w roli konserwantu. W większości przypadków cukier jest zatem dodatkiem do jedzenia, które wcale nie jest skojarzone ze słodkim smakiem. Jednocześnie cukier ma bardzo wiele negatywnych skutków na funkcjonowanie organizmu. Niestety, jego powszechne użycie sprawia, że odchudzanie jest o tyle trudniejsze, że usiłując obniżyć cukier w diecie, można natrafić na wiele trudności.

zobacz też: Natka pietruszki – witaminy, składniki mineralne, właściwości zdrowotne

Dlaczego jednak cukier w diecie jest tak zły?

Otóż jak się okazuje, cukier jest bardzo szybko przyswajany przez organizm. Powoduje to, że wzrasta jego poziom we krwi. To z kolei prowadzi do wytwarzania hormonu, o którym zapewne każdy kiedyś słyszał. Jest to insulina, która zapewnia, że cukier we krwi jest zawsze na odpowiednim poziomie. Aby pozbyć się cukru z krwi, jest on magazynowany w organizmie na wiele różnych sposobów. Wśród tych sposobów jest też tłuszcz, zatem jeżeli cukier w diecie jest wszechobecny, można oczekiwać, że tkanka tłuszczowa będzie się stopniowo rozrastać, zamiast zanikać. Nie mówiąc już o tym, że cukier w diecie prowadzi do takich chorób jak próchnica, a także może być odpowiedzialny za to, że dojdzie do rozwoju cukrzycy. Cukrzyca z kolei jest chorobą bardzo trudną do opanowania, dlatego też o ile jest to możliwe, jej rozwój z całą pewnością powinno się zahamować.

Jak jednak ograniczyć cukier w diecie?

Nie pozostaje nic innego jak dokładnie czytać wszystkie etykiety. Najczęściej to one mogą ostrzec przed tym, czy do danego jedzenia dodano cukru. Warto jednak uświadomić sobie, że niemożliwe jest całkowicie usunięcie cukru z diety. Dlatego też dobrze jest po prostu prowadzić spis zjedzonych pokarmów i pilnować tego, aby było to jedzenie, któremu brakuje takich dodatków jak cukier. Dzięki temu organizm może stopniowo zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, a całe odchudzanie będzie znacznie prostszym procesem.

źródła:

https://www.nature.com/articles/s41430-019-0407-z#:~:text=Current%20scientific%20evidence%20from%20human,excessive%20calorie%20intake%20%5B9%5D.

https://www.health.harvard.edu/heart-health/the-sweet-danger-of-sugar

https://sugarscience.ucsf.edu/latest-sugarscience-research.html#.XwWnoygzaUk

https://www.bbc.com/future/article/20180918-is-sugar-really-bad-for-you

http://www.fao.org/3/x4988e/x4988e11.htm

https://chriskresser.com/heres-the-research-on-sugar-and-health/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12760444/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5133084/

https://www.bmj.com/content/346/bmj.e7492

https://www.sciencealert.com/sugar-industry-suppressed-study-data-linking-sugar-heart-disease-cancer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *